CEKICI TARIHI

               Çekme iki veya daha fazla nesneyi bir araya getirmekte, böylece belirlenmiş bir güç kaynağı veya kaynaklar tarafından çekilebilmelerini sağlamaktadır. Çekici, çekilebilecek herhangi bir şey olan bir motorlu kara taşıtı, gemi, hayvan veya insan olabilir. Bunlara zincir, halat, çubuk, aksama, üç nokta, beşinci tekerlek, kuplaj, çeki demiri, entegre platform veya nesneleri hareket halindeyken bir arada tutmak için başka yollarla birleştirilebilir.

               Çekici, bir ağaç kütüğü çeken bir traktör kadar basit olabilir. En bilinen biçim, engelli veya başka türlü kullanılmayan araçların bir çekici veya “çekici” tarafından taşınmasıdır. Diğer bilinen formlar, traktör-römork kombinasyonu ve top ya da çamurluk ile bağlanan kargo ya da boş zaman araçları ve römork-kancalarla daha küçük kamyon ve arabalara bağlanır. Karşıt uçta ise son derece ağır hizmet tank kurtarma araçları ve cok pahali uzanan ağır çekme çekme yüklerine dahil olan devasa balast traktörleri var.

               Gerekirse, çekme donanımının güvenliğini ve birlikte çalışabilirliğini sağlamak için taşıyıcılar, aydınlatma ve bağlantı için hükümet ve endüstri standartları geliştirilmiştir.

Tarihsel olarak, erkekler tarafından çekilen çekme halatları ya da bankalardaki çekme yolları boyunca yürüyen taslak hayvanlar kullanılarak nehirler ya da kanallar boyunca mavnalar çekilmiştir. Daha sonra zincir tekneler geldi.

               Günümüzde römorkör botları daha büyük gemileri ve mavnaları manevra yapmak için kullanılmaktadır. Binlerce yıl boyunca denizcilik endüstrisi bir bilime çekmeyi rafine etmiştir.

               Uçaklar da birbirlerini çekiyor. Birlik ve kargo taşıma planlayıcıları, modern eğlence planörlerinin uzaklaşmasının popüler bir yolu olan motorlu uçakların arkasına çekilmektedir.